page contents My title Page contents
top of page

Praktický přínos spojení Jógy a Ájurvédy

Aktualizováno: 19. 3.


Dhanurásana

Ájurvéda a jóga mají společný základ v starodávných védách - vědě o životě, v nadčasovém poznání, které přesahuje omezené intelektuální chápání. Jedná se o poznání odhalené skrze osvícené vědomí, které zprostředkovává manuál života člověka na Zemi v souladu s přírodními a kosmickými zákonitostmi. Zatímco ájurvéda je manuálem pro zdravý a dlouhý život, jóga je manuálem pro znovuobjevení jednoty individuálního já člověka s kosmickým JÁ, které je jeho domovem.



Jaký základ poskytuje ájurvéda pro praxi jógy?

Ájurvéda nám především poskytuje nástroje k udržení rovnováhy pěti elementů prostřednictvím vyvažování tří dóš (bioenergií) váta, pitta a kapha a tří esencí prána, tédžas a ódžas. Tím předcházíme utrpení způsobenému narušením rovnováhy – narušením zdraví a regenerace. Tímto vyvažováním rovnováhy ájurvéda poskytuje výborné zázemí pro nerušenou praxi jógy, zdravé tělo a klidnou mysl, pro plné uvědomění se bez rušivých vlivů.

Jóga nám nabízí možnost prožít naše pravé bytí v kosmickém Bytí prostřednictvím vědomého uchopení a kultivace těla, mysli, intelektu, ega a vědomí, tedy mechanismů, které vytvářejí iluzi individuální oddělené existence.

Ájurvéda svou koncepcí jedinečných konstitucí každého člověka, tj. konkrétní poměrné kombinace dóš váta, pitta a kapha, poskytuje nástroje pro výběr optimálních technik pro praxi jógy každého jednotlivce. Takovým sofistikovaným přístupem jsou jógové techniky účinnější, bezpečnější a praxe přirozenější pro každého jedince. Podobně jako každý květ je jedinečný a vyžaduje pro svůj zdravý růst a vývoj přesné pH půdy, typ a množství hnojiva, množství vody, slunečního světla, vlhkosti a podobně.

Jak umí ájurvéda nastavit jogovou terapii na míru každého jednotlivce?

Ájurvédským pojetím vzniku vesmíru prostřednictvím 5 elementů a 20 vlastností přírody dokážeme snadno číst specifické projevy tvorby tělesné a mentální konstituce jednotlivce, jeho aktuální odchylky, které se projevují prostřednictvím symptomů, viditelných znaků na těle i mysli, tělesných výměšků atd. Člověk je chodící encyklopedií o svém životě.

Jak souvisí ájurvéda s pránou?


Ájurvéda má propracované fungování systému subdóš Váty, skrze který se projevuje životní energie – prána, dodávající vitální energii a díky poznání řídící procesy v celém těle. Přes poznání subdóš váty, pitty i kaphy hlouběji pochopíme význam jógových technik pro zdraví i duchovní rozvoj, jako jsou jama a nijama, ásany, pránájáma, pratjáhára, koncentrace, meditace, ale také mudry, bandhy, hathajógové očistné techniky, mantry, techniky agni jógy atd.

Stimulace marem ásanami

Každá ásana (vědomá jógová pozice) ovlivňuje nejen tělesnou úroveň, ale především pránické dráhy – nádí, které ásana pomáhá udržovat průchodné pro tok prány, čímž zajišťuje správné fungování všech systémů živého organismu. Ásany stimulují marmy – vitální energetické body na těle, kterými procházejí nádí – energetické dráhy ovlivňující jednotlivé orgány, mysl a konkrétní emoce.

Stimulací marem je možné vyrovnávat všechny tři dóši, tři guny (sattva, radžas a tamas), pránu, tédžas a ódžas, mysl a emoce, harmonizovat tělesné orgány a kanály, ulevovat od bolestí, zlepšovat komunikaci mezi tělem, myslí a vědomím. Díky poznání marem a nádí dokážeme přesně popsat účinek každé ásany a také vybrat vhodné ásany jako terapii pro konkrétní disharmonii těla i mysli.


Proč potřebuje instruktor jógy poznat principy ájurvédy?

Prvním principem, kterým se řídíme v józe, je ahimsa – neubližování, a to jak sobě, tak ostatním živým tvorům. V rámci vedení hodiny jógy se ahimsa projevuje jako respektování individuální fyzické a mentální konstituce a aktuálního zdravotního stavu každého účastníka hodiny jógy, stejně tak jeho úrovně znalostí a dovedností. Jako instruktor jógy je provázíme vybranými technikami tak, abychom dosáhli požadovaného terapeutického výsledku. K naplnění tohoto cíle je velmi efektivní znalost ájurvédské diagnostiky – stanovení disharmonie dóš váta, pitta a kapha u účastníka hodiny jógy, na základě které snadno vybereme vhodné jógové techniky a formu jejich provedení. Zároveň zohledníme aktuální roční období, počasí a čas, ve kterém probíhá hodina jógy. Přesné zacílení vede k úspěšnému výsledku. Terapeuticky můžeme působit i předem specifickým nastavením prostředí, ve kterém bude hodina jógy probíhat a správným naladěním se na účastníky hodiny jógy.


Stručným příkladem použití ájurvédských principů na klasické hodině jógy, kde se praktikují ásany, pránájáma a relaxace, je období podzimu, kdy začíná převládat element větru a větší část populace může pociťovat symptomy zvýšené dóši váta, jako je vysychání pokožky a rtů, bolesti v kříži, zácpa, bolestivé klouby a na mentální úrovni neklid až úzkost atd.


Jógamudra na Apána Vátu

V tomto případě použijeme terapeuticky k harmonizaci dóši váta uzemňující ásany zaměřené na ápána váju v oblasti tlustého střeva, pánevního pletence, lumbosakrální oblasti, spodní části břicha a zad, a také na uvolnění napětí z páteře a kloubů. Vhodné jsou obrácené pozice, ásany vyvažující levou i pravou stranu těla, stabilizační a posilující ásany. Nevhodné jsou záklonové pozice, které otevírají oblast podbřišku. Dech udržujeme klidný a vyrovnaný, s důrazem na nádech. Nejvhodnější je lehká forma pránájámy bez napětí, se střídavým klidným dýcháním. Nevhodné je rychlé dýchání nebo dýchání se zadržováním dechu, stejně jako delší zpívání mantry ÓM. Na cvičení je vhodné použít měkkou podložku, teplejší oblečení, a během relaxace teplou přikrývku a měkké podložky pod klouby.

Obzvláště užitečné je poznání principů ájurvédy při výuce speciálních jógových technik, které mají velmi silný vliv na dóše váta, pitta nebo kapha, jako je kurz hot jógy, hormonální jógy, ÓM chantingu, meditace, krija jógy, očistných technik nebo jiných pokročilých technik. U těchto technik je důležité znát jejich vliv na jednotlivé dóše, aby nedošlo u konkrétních konstitučních typů lidí k poškození zdraví.


Jóga není jen o fyzickém cvičení


Jóga, tak jak je většinou prezentována v západních zemích, je jen malou částí technik, které vedou k cíli jógy. Fyzická cvičení jsou součástí Rádža jógy, zahrnující techniky sebeovládání (8 kroků aštanga jógy), až nakonec oheň sebekázně transformuje individuální já do všudypřítomného JÁ.

Cvičení jógy

Kdo nedokáže jít cestou sebedisciplíny a má přirozenou touhu rozjímat a hledat pravdu, pro něj je zde Džňána jóga, která rozvíjí oheň poznání spalující nevědomost, jež zakrývá vlastní pravé bytí a skutečnou realitu. Pro ty, kterým je cesta sebedisciplíny a rozjímání nepřístupná, ale je jim blízká pomoc bližním, mohou dospět k cíli jógy skrze Karma jógu, ohněm nesobecké služby všem živým bytostem a celému stvoření s láskou a bez nenávisti. A kdo má přirozený sklon k lásce a oddanosti, může překonat své ego a pocit oddělení od nejvyššího zdroje ohněm lásky skrze Bhakti jógu, rozvíjením čisté nezištné lásky, respektu a úcty ke všemu životu.

Poznáním vlastností jednotlivých ájurvédských konstitucí člověka se nám okamžitě odhaluje vhodný typ jógy (Rádža jóga, Džňána jóga, Karma jóga nebo Bhakti jóga) v souladu s přirozeností jedince a také cesta k vhodnému terapeutickému nástroji pro hlubší kultivaci vlastností jednotlivce.

Jóga a Ájurvéda jsou dvě strany jedné mince


Celosvětově uznávaný odborník na ájurvédu, ájurvédský lékař a profesor Dr. Vasant Lad říká: „Ájurvéda a jóga jsou souběžné a neoddělitelné, jsou to dvě strany téže mince a jdou spolu. To je důvod, proč ve starověku byla většina jogínů ájurvédskými klinickými lékaři, kteří znali ájurvédu a většina ájurvédských lékařů znala jógu. Pokud cvičíte jen jógu a nepraktikujete ájurvédu, je to poloviční. A pokud se věnujete jen ájurvédě a necvičíte jógu, jste poloviční. Proto je ájurvédský lékař, který nezná jógu, poloviční lékař. A učitel jógy, mistr jógy, který nezná ájurvédu, je poloviční učitel jógy. Takže dvě poloviny se stanou jedním, sjednotí se.“


Co je ÁjurJóga?


Ájurvéda využívá k udržení nebo navrácení zdraví mnoho terapeutických technik, a jednou z nich je jóga čikitsa – terapie jógou. Pojem ájurjóga byl vytvořen pro snadnější pochopení spojení jógy s ájurvédou a pro terapeutické využití ájurvédy v jógové praxi.


Cvičení ájurjógy

ÁjurJóga je terapie, při které pomocí jógových ásan, jógového dechu, relaxace, koncentrace, vizualizace a meditace působíme na různé struktury člověka, jako jsou tělesné kanály, tkáně, energetické dráhy, marmové body a mysl, podle principů ájurvédy s ohledem na jedinečnou konstituci jednotlivce.

Ve Škole Ájurvédy jsme vytvořili vzdělávací modul ÁjurJógy - Ájurvéda pro jógovou praxi a modul Ájurvéda pro instruktory jógy. Bližší informace o kurzu ÁjurJógy naleznete na https://www.skolaajurvedy.cz/ajurveda-pro-instruktory-jogy


Použité foto: Image by master1305 on Freepik, Škola Ájurvédy - kurz Ájurvéda pro instruktori jógy

Comments


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page