page contents My title Page contents
top of page

Jak Abhyanga masáž léčí naši mysl a tělo

Aktualizováno: 25. 3.

Podle ájurvédských textů není většího projevu sebelásky, jako se naolejovat od hlavy po paty teplým olejem. Tato procedura se nazývá Abhyanga. Každodenní Abhyanga obnovuje rovnováhu dóš, zlepšuje celkovou pohodu člověka a podporuje dlouhověkost. Věří se, že účinky Abhyangy jsou podobné tím, které dostáváme, když jsme nasycení láskou. Stejně jako zkušenost být milovaný i Abhyanga může poskytnout hluboký pocit stability a tepla. Pročtěte si ájurvédský význam masáže Abhyangy.


Proč se v ájurvédě doporučuje Abhyanga?


Abhyanga je celotělová ájurvédská masáž, která využívá teplý olej na podporu celkového zdraví a pohody. Zahŕnuje natírání těla od hlavy po paty bylinkovým olejem speciálně vybraným tak, aby pomohl vyrovnat dóše anebo energie ve vašem těle. Samotný akt masáže odbourává napětí a stres ze svalů. I když se někdy doporučuje masáž od profesionálního masážního terapeuta, učením a praktikováním ájurvédských automasážních technik se dá velmi získat. Díky automasáži se fantastické výhody Abhyangy stanou lehce dostupné v pohodlí vašeho domova. Jde o účinný způsob, jako snížit hladinu stresu, zlepšit kvalitu spánku a zlepšit celkovou kvalitu života. Postupem času se automasáž stává pravidelným projevem sebelásky, na který se budete těšit každý den.


Zázraky, které dělá Abhyanga


V sanskrtu existuje slovo pro olej - sneha - to samé slovo, které se používá pro vyjádření lásky nebo nežné náklonnosti. Když natřeme tělo olejem, natřeme se láskou. A sebeláska je jen začátek zdravotních výhod Abhyangy:

  • Pomáhá rozpustit stres a všechny starosti.

  • Uklidňuje celý nervový systém.

  • Pomáhá zamezit “proud nezastavitelných myšlenek”.

  • Uklidňuje tělo, navozuje plnohodnotný a hluboký spánek.

  • Účinkuje při bolestech kloubů a jiných nemocí pohybového aparátu.

  • Snižuje bolest a ztuhlost těla.

  • Tonizuje svaly a zvyšuje pevnost tkání.

  • Zvyšuje úroveň vytrvalosti a bdělosti v průběhu běžného dne.

  • Zlepšuje krevní oběh a vyživuje pokožku.

  • Odstraňuje toxiny a omlazuje celé tělo.

  • Dobrá zpráva pro všechny ženy - odstraňuje celulitidu.

  • Podporuje celkovou vitalitu a vyzařování člověka.

Abhyanga záleží od stavu dóš a ročního období


Abhyanga je nejsilnější technika při zvýšení Váty, která se obvykle vychyluje v období Váty - na podzim. Na podzim můžeme často pociťovat rozevlátost mysli, nesoustředěnost, problémy s trávením nebo také nespavost a právě Abhyanga je nejsilnějším nástrojem, který nás dokáže téměř okamžitě harmonizovat. Víc o tomto období si můžete přečíst v našem článku.

  • Váta dóša, období podzimu: aplikuje se 4-5 krát týdně pomocí sezamového nebo mandlového oleje. Může se přidat pár kapek esenciálního oleje skořicového nebo hřebíčkového.

  • Pitta dóša, období léto: aplikuje se 3-4 krát týdně použitím kokosového nebo slunečnicového oleje. Může se přidat pár kapek esenciálního oleje santalového nebo růžového.

  • Kapha dóša, období jara: aplikuje se 1-2 krát týdně použitím bodlákového oleje nebo oleje vyrovnávajícího Kapha dóšu. Může se přidat pár kapek esenciálního oleje eukalyptového nebo pomarančového.

  • Harmonizujíci olej pro všechny tři dóši: jojobový olej nebo ghí.


Postup Abhyangy


Udělat první kroky k masáži olejem může být náročnější, proto si vyberte pokojnější den. Ájurvéda doporučuje praktikovat Abhyangu minimálně patnáct minut, aby účinky oleje dosáhli sedm dhátů, tedy vrstev tkání v těle. Masírujte se s láskou a trpělivostí ráno nebo večer před spaním.

  1. Olej zahřejte (nalejte do šálku a ohřejte ve vodní lázni). Otestujte teplotu kapkou na vnitřním zápěstí, olej by měl být příjemně teplý, ne horký.

  2. Nejdřív si naneste olej na temeno hlavy (adhipati marma) a odtud pomalu krouživými pohyby po celé hlavě - věnujte se pár minut masírováním celé pokožky hlavy (je to domov mnoha dalších důležitých marmových bodů – bodů koncentrované vitální energie). Pokud si nechcete dávat olej na vlasy, hlavu vynechejte.


  1. Tvář: masírujte si krouživými pohyby čelo, spánky, tváře a čelisti (vždy pohybem nahoru). Ujistěte se, že si masírujete uši, hlavně ušní lalůčky (je to domov základních marmových bodů a nervových zakončení).

  2. Používejte dlouhé tahy na končetinách (ruce a nohy) a krouživé pohyby na klouby (lokty a kolena). Vždy masírujte směrem k srdci.

  3. Masírujte břicho a hrudník širokými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Na břichu sledujte dráhu tlustého střeva, pohybem nahoru na pravé straně břicha, potom napříč, Provedeme i dole na levé straně.

  4. Dokončete masáž masírováním chodidel alespoň několik minut. Nohy jsou velmi důležitou součástí těla s nervovými zakončeními základních orgánů a důležitými marmovými body.

  5. Nyní si udělejte základní hygienu, umyjte si zuby, muži se mohou oholit. Počkejte alespoň 15 minut v teplé místnosti, aby se olej vstřebal a pronikl do hlubších vrstev těla.

  6. Užijte si teplou koupel nebo sprchu. Použijte jen jemné přírodní mýdlo, vyhněte se energickému mydlení a tření těla.

  7. Když vyjdete z vany, jemně se osušte ručníkem.

  8. Vychutnejte si ten pocit, že jste nasytili své tělo, mysl a duši a snažte se ten pocit udržet.


5 případů, kdy Abhyangu nedělat

  1. Po jídle a hlavně v případě těžkých poruch trávení.

  2. Pokud máte v těle zánět nebo horečku.

  3. V průběhu menstruačního cyklu.

  4. V době prvních tří měsíců těhotenství.

  5. V případě nevolnosti či po zvracení.


Když se naučíte základy Abhyangy, vytvořte si vlastní rituál. Můžete zvážit přidání oblíbených esenciálních olejíčků, poslech relaxační hudby v průběhu masáže, zapalte si svíčky a meditaci před opláchnutím - cokoliv, co vám pomůže uvolnit se a najít hlubší smysl této úžasné masáže.




Kommentare


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page