page contents My title Page contents
top of page

Jarní ájurvédské rituály

Aktualizováno: 19. 3.

Jaro symbolizuje podle ájurvédy konec starého cyklu a začátek nového. Neděje se to jen v přírodě, ale i v nás samých. Pokud chceme podle ájurvédy zůstat zdraví, musíme se naladit na rytmy přírody. Všechno se mění, nic není věčné a je důležité vědomě proudit s energií ročních období. Toto jaro vás srdečně zveme vyzkoušet zajímavé ájurvédské rituály, které oživí tělo i mysl.


Jaro a Kapha dóša


V ájurvédě je jaro známé jako královna ročních období. Jaro je období, kdy se Země probouzí ze zimního spánku. Slunce svítí déle, dny se oteplují, rostliny začínají krásně kvést. Tok energie v celé přírodě směřuje nahoru a ven. Jaro je příjemné období obnovy a znovuzrození. Když se energie pohybuje ve fyzickém těle nahoru, přináší se sebou nahromaděnou Kaphu – převládající energii a dóšu zimy. Když Kapha vystupuje z těla, zažíváme prochladnutí, alergie a dýchací obtíže. Při změně ročních období je z pohledu ájurvédy nejlepší dodržovat rituály, abychom profitovali z aktuální sezóny.


“​​Jaro je obdobím budoucího růstu, naděje a obnovy.”


Rituál č. 1 - Léčba stravou v jarním období


Léčba stravou na jaro znamená zařadit do jídelníčku lehké, vysušující a jednoduchá jídla, která se lehko tráví a podporuje trávící oheň. Dobrý trávící oheň dokáže spálit metabolické toxiny uložené v těle. Očistu a nastartování trávícího ohně pomohou uskutečnit ostré, horké a trpké chutě, které se nachází v sezónní listové zelenině, zázvoru, kurkumě a pikantních zeleninových polévkách. Všeobecné doporučení je vyhnout se studeným nápojům a pít výlučně teplé zahřívající nápoje rozpouštějící všechny toxiny.


TIP od Školy ájurvédy: Pročtěte si celý článek o léčbě stravou na jaro.


Rituál č. 2 - vyplachování nosu Džala nétí


Změna energie roční doby a přirozené spouštění detoxu přináší nepříznivé vedlejší efekty. Nosní dutiny se mohou zanášet nečistotami, což může z dlouhodobého hlediska vést k infekcím, zánětům a bolestem hlavy. Infekce obvykle vstupují do našeho těla přes nos, a proto při kultivování přirozené imunity je velmi důležité udržovat sliznice nosu čisté. Džala nétí je tradiční ájurvédská a jógová terapie, která čistí nosní dutiny jednoduchým výplachem nosu. Technika Džala nétí – v překladu prolévání nosu slanou vodou je vhodná v průběhu celého roku především v jarním období a je velmi prospěšná v současné pandemické situaci.


TIP od Školy ájurvédy: Celý článek o výplachu nosu slanou vodou i s ebookem najdete zde.


Rituál č. 3 - suchá masáž Garshana


Ne všechny ájurvédské masážní techniky vyžadují použití oleje. Jednou z nejoblíbenějších suchých masáží je Garshana. Garshana je suchá, lymfatická, exfoliační, intenzivní masáž s použitím rukavic ze syrového hedvábí určených na vytváření tření pokožky a statické elektřiny. Podle ájurvédy statická elektřina pomáhá alkalizovat krev pod kůží a podporuje zdravý lymfatický pohyb. Masáž začíná na chodidlech a při každém tahu pokračuje až po hlavu, přičemž podporuje tok lymfy směrem k srdci. Jde o jednu z nejlepších technik na jaro, která nám pomáhá nastartovat tělo a zbavit se jarní únavy.


TIP od Školy ájurvédy: Celý článek o suché masáži si můžete přečíst zde.


Rituál č. 4 - ájurvédský detox Panchakarma


Panchakarma je velmi účinný ájurvédský detox na dosažení rovnováhy mysli, těla i duše. Slovo Panchakarma je složená ze dvou sanskrtských slov – Pancha, což znamená pět a Karma, což znamená činy. Procedura Panchakarma je tedy pětstupňový proces, který detoxikuje lidské tělo a odstraňuje toxiny nahromaděné v průběhu času v důsledku špatných návyků, výběru potravin, nemocí a znečištění životního prostředí. Metody používané v Panchakarmě obnovují přirozenou léčebnou schopnost jednotlivce a zlepšují kvalitu života. Když se tyto léčebné procedury praktikují ve spojení s meditací a jógou, člověk může léčit tělo a duši zevnitř a dosáhnout úplného zdraví.


TIP od Školy ájurvédy: Celý článek i s ebookem o Panchakarmě najdete zde.


Rituál č. 5 - Aromaterapie na Kapha dóšu


Aromaterapie je velmi účinná metoda na podporu prány, regulaci trávení a povzbuzení těla po dobu lenivých jarních dnů. Vůně mají jemný, ale mimořádně silný vliv na mysl a tělo. Vyšší poznání využití esencí s ohledem na roční období a ájurvédskou konstituci člověka zvyšuje léčebný proces, potěšení a vliv na mysl i tělo. Kapha dóša se skládá z prvků země a vody. Vyznačuje se chladným charakterem a pomalými pohyby. Proto jsou pro jarní období z pohledu ájurvédy těmi správnými oleji hřejivé a stimulující oleje, jako je bazalka, cedr, myrha, šalvěj, anýz, hřebíček a zázvor.


TIP od Školy ájurvédy: Celý článek o aromaterapii v ájurvédě si můžete prohlédnout zde.


Pamatujte na základní pravidlo – „podobné zvyšuje podobné“ a „opak obnovuje rovnováhu“. Těžká Kapha v našem těle potřebuje na jaro odlehčit lehkou stravou a výživnými jarními rituály. Čím více to budete praktikovat intuitivně pochopíte, co je pro vaše tělo v každém ročním období nejlepší. Poznatky z ájurvédy můžete prohloubit v různých modulech vzdělávání od Školy ájurvédy. Všechny info o vzdělávání najdete zde.



Comentários


Kategórie
Najnovšie články
Darčeková poukážka Ajurvéda a základy
DARČEKOVÁ POUKÁŽKA NA ONLINE KURZ Š
​Štúdium ajurvédy
shutterstock_621585167-small.jpg
Nájdete nás na:
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Odoberajte novinky zo sveta ajurvédy: 

bottom of page